INTERNATIONAL HONOURS

NEWCASTLE STUDENTS

WORLD CHAMPIONSHIPS

 

Year Location Category Result Athlete
1997 Auguebelette, France M4+ 3rd Ed Coode

U23 WORLD CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
1996 Hazelwinkle, Belgium BM4+ 2nd Ed Coode
1996 Hazelwinkle, Belgium BM8+ 6th Rob Latham
1997 Milan, Italy BM2- 5th Ed Coode
2000 Copenhagen, Denmark BW2- 1st Ros Carslake
2001 Linz-Ottensheim, Austria BW4- 5th Ros Carslake
2004 Poznan, Poland BM4x 11th Henry Pelly
2005 Amsterdam, Netherlands BLM4x 2nd Stephen Feeney
2005 Amsterdam, Netherlands BM8+ 10th George Laughton
2006 Hazelwinkle, Belgium BLM4- 6th Stephen Feeney
2006 Hazelwinkle, Belgium BM4x 15th George Laughton
2007 Strathclyde, UK BM4+ 3rd George Laughton
2008 Brandenburg, Germany BM8+ 5th Fred Gill, Mason Durant
2011 Amsterdam, Netherlands BM8+ 3rd George Rossiter
2012 Trakai, Lithuania BM4- 3rd George Rossiter
2012 Trakai, Lithuania BM8+ 4th Sam Arnot
2013 Linz-Ottensheim, Austria BM8+ 5th George Rossiter
2013 Linz-Ottensheim, Austria BM8+ 5th Sam Arnot
2013 Linz-Ottensheim, Austria BM8+ 5th Tom Ford
2013 Linz-Ottensheim, Austria BM8+ 5th Tim Clarke
2013 Linz-Ottensheim, Austria BW8+ 2nd Nicole Lamb
2013 Linz-Ottensheim, Austria BLW4x 3rd Gemma Hall
2014 Varese, Italy BM8+ 6th Tom Ford
2014 Varese, Italy BM4- 5th James Rudkin
2014 Varese, Italy BM4- 5th George Rossiter
2014 Varese, Italy BW8+ 2nd Nicole Lamb
2014 Varese, Italy BLW4x 4th Gemma Hall
2015 Plovdiv, Bulgaria BM8+ 5th Oli Knight
2015 Plovdiv, Bulgaria BM2- 4th James Rudkin
2015 Plovdiv, Bulgaria BW8+ 3rd Nicole Lamb
2015 Plovdiv, Bulgaria BW4- 3rd Emily Ford
2016 Rotterdam, The Netherlands BM4- 2nd James Rudkin
2016 Rotterdam, The Netherlands BLM4x 1st Oli Varley
2016 Rotterdam, The Netherlands BW8+ 2nd Emily Ford
2016 Rotterdam, The Netherlands BW8+ 2nd Sasha Adwani (Cox)

 

COMMONWEALTH ROWING CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
2006 Trakai, Lithuania M2x 1st Henry Pelly, George Laughton
2008 Belgrade, Serbia M4- 3rd George Laughton
2008 Belgrade, Serbia M2- 3rd Mason Durant, Fred Gill
2008 Belgrade, Serbia M8+ 4th Richard Francis
2008 Belgrade, Serbia M2- 8th Charles D?Oncieu
2010 Szeged, Hungary M8+ 6th Charles D?Oncieu
2010 ÿSzeged, Hungary M2- 9th Murray Wilkojc
2010 Szeged, Hungary M2x 10th Andrew Corrigan, Mason Durant
2012 Kazan, Russia M8+ 2nd Ed Ford, Tim Clarke
2014 Gravelines, France M8+ 1st George Rossiter, Sam Arnot, Tim Clarke, Tom Ford
2014 Gravelines, France LM4- 3rd Nicholas Buckle
2014 Gravelines, France LW2x 2nd Gemma Hall
2016 Poznan, Poland M8+ 1st Tim Clarke
2016 Poznan, Poland M4- 1st Tom Ford
2016 Poznan, Poland M4- 1st Oli Knight
2016 Poznan, Poland M2- 6th Alex Haynes
2016 Poznan, Poland M2- 6th James Robson

WORLD UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
2004 Brive de la Gaillarde, France M8+ 5th Andrew Stubbs
2008 Belgrade, Serbia LM4- 6th Stephen Feeney
2010 Szeged, Hungary M8+ 1st Fred Gill, Henry Pelly, Stephen Feeney

AUSTRALIAN YOUTH OLYMPIC FESTIVAL

Year Location Category Result Athlete
2012 Sydney, Australia W8+ 3rd Nicole Lamb
2012 Sydney, Australia W4- 1st Nicole Lamb
2012 Sydney, Australia W2- 2nd Nicole Lamb

EUROPEAN UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
2006 Brive de la Gaillarde, France M4x 1st Henry Pelly, George Laughton, Stephen Feeney, Richard Francis
2007 Banjoles, Spain W2x 2nd Alice Leake, Kate Hutton
2007 Banjoles, Spain M8+ 3rd Mason Durant, Andrew Corrigan, Simon Forster, ÿHenry Pelly, Richard Francis, Fred Gill, Charles D?Oncieu, George Laughton, Steve Nile
2007 Banjoles, Spain M4x 6th Will Reid, Dan Cupit, Sam Horrel, Joe Leiserach
2008 Zagreb, Croatia W2x 3rd Alice Leake, Stephanie Barnett
2008 Zagreb, Croatia W4x 4th Abby Johnston, Kate Jones, Stephanie Barnett, Alice Leake
2008 Zagreb, Croatia M4x 5th Bill Hilder, Dan Cupit, Nathan O?Reilly, Murray Wilkojc
2009 Kruszwica, Poland M2x 2nd Ed Ford, Andrew Corrigan
2009 Kruszwica, Poland M4- 6th Piers Pye-Watson, Charles D?Oncieu, Mason Durant, Murray Wilkojc
2009 Kruszwica, Poland W1x 7th Alice Leake
2010 Amsterdam, Netherlands LM2- 2nd Artjom Nepryahin, Matt McKibbin
2010 Amsterdam, Netherlands W8+ 3rd Minna Jones-Walters, Rebecca Sparling, Lucy Glendinning, Ami Hodges, Emily Field, Lauren Clark, Eleanor Earp, Victoria Wallace, Ruaridh Macphee
2010 Amsterdam, Netherlands M2- 3rd Murray Wilkojc, Mason Durant
2010 Amsterdam. Netherlands M4x 4th Tim Clarke, Mark Bowers, Andrew Corrigan, Ed Ford
2013 Poznan, Poland W8+ 1st Nicole Lamb, Gemma Hall, Izzy Vyvyan, Harriet Broad, Georgia Parry, Natalie Hardy, Danielle Hardy, Rosie Rust, Lexy Dobson
2014 Rotterdam, The Netherlands M8+ 4th Barnaby Stroud-Turp, Ed Munno, Sam Wilson, Florian Reinecke, Sam Arnot, Tom Ford, Jasper Holst, James Rudkin, Calum McRoberts
2014 Rotterdam, The Netherlands M4- 1st Jasper Holst, Tom Ford, James Rudkin, Sam Arnot
2014 Rotterdam, The Netherlands W8+ 1st Rosie Rust, Martha Dixon, Helen O?Riordian ,Grace Hockenhull, Emily Ford, Kat Bulmer, Gemma Hall, Nicole Lamb, Emma Ward
2014 Rotterdam, The Netherlands W4- 3rd Natalie Hardy, Gemma Hall, Grace Hockenhull, Rosie Rust
2014 Rotterdam, The Netherlands W2- 3rd Nicole Lamb, Emily Ford
2015 Hanover, Germany M4- 1st James Rudkin, Tom Ford, Tim Clarke, Oli Knight
2015 Hanover, Germany M4x 5th Sam Wilson, Thomas James, James Robson, Alex Bain
2015 Hanover, Germany MLwt2- (racing in M2-) 6th Thomas Mountain, George Patrick

NEWCASTLE ALUMNI

 

OLYMPIC GAMES

Year Location Category Result Athlete
1976 Montreal, Canada M4x 9th Mark Hayter
2000 Sydney, Australia M2- 4th Ed Coode
2004 Athens, Greece M4- 1st Ed Coode
2008 Beijing, China M8+ 2nd Alistair Heathcote

WORLD CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
1975 Nottingham, UK M4x 6th Mark Hayter
1998 Cologne, Germany M8+ 7th Ed Coode
1999 St Catherines, Canada M4- 1st Ed Coode
2001 Lucerne, Switzerland M4- 1st Ed Coode
2002 Seville, Spain W2- 13th Ros Carslake
2003 Milan, Italy M8+ 3rd Ed Coode
2004 Banyoles, Spain W4- 6th Ros Carslake
2007 Munich, Germany M8+ 3rd Alistair Heathcote
2009 Poznan, Poland LM4- 13th Stephen Feeney
2010 Karapiro, New Zealand LTAMi4+ 2nd Kate Jones

WORLD UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
2004 Brive de la Gaillarde, France M8+ 5th Andrew Stubbs
2008 Belgrade, Serbia LM4- 6th Stephen Feeney
2010 Szeged, Hungary M8+ 1st Fred Gill, Henry Pelly, Stephen Feeney

EUROPEAN CHAMPIONSHIPS

Year Location Category Result Athlete
2004 Brive de la Gaillarde, France M8+ 5th Andrew Stubbs
2008 Belgrade, Serbia LM4- 6th Stephen Feeney
2010 Szeged, Hungary M8+ 1st Fred Gill, Henry Pelly, Stephen Feeney